Patricia Briggs - Měsíční píseň (Série Mercy Thompson #1)

8. listopadu 2012 v 20:48 | NathMalorin |  Série ,,Mercedes Thomspon''
Obálky v EN a CZ verzi - téměř stejné, až na pár detailů...

Autor/ka: Patricia Briggs
Ilustrace:
.......obálka: Daniel Dos Santos
Vydalo nakloadatelství: FANTOM Print
Rok vydání v CZ: 2009
Rok vydání v EN: 2006
Překlad provedl/a: Kateřina Niklová
Patří do série: Mercedes Thompson
Mé hodnocení knihy: 100 %

,,Motto/heslo'' knihy: ,,Tanči, když měsíc zpívá a neplač nad problémy, které ještě nenastaly.''

Anotace:
Vlkodlaci můžou být nebezpeční, když se jim připletete do cesty, ale pokud jste opatrní, nechají vás na pokoji. Umí se dobře skrývat před lidmi, ale já nejsem člověk. Když na ně narazím, poznám je a oni poznají mě - Mercy Thompsonovou. Mercy Thompsonová má za souseda vlkodlaka. V autodílně opravuje mikrobus patřící upírovi. Její bývalý šéf je gnón. Ale ani Mercy není úplně normální… a její pouto s tajemným světem nadpřirozena ji brzy dostane do pořádného průšvihu. * Vychutnejte si pořádný nářez, který na vás v knize čeká. Není radno si zahrávat s vůdcem vlkodlačí smečky… A unést mu dceru byla osudová chyba…

Pro děj, recenzi.... pro tuto perfektní knihu budete muset posunout myší na ,,Celý článek''...
*POZOR: Celý děj prozrazen nebude, ale může obsahovat náběh do spoilerů!*

Mercy, automechanička upíra, kožoměnec, sousedka vlkodlačího alfy, spolupracovnice jednoho z fae potřebuje v dílně nového pomocníka. Fae Zee jí dílnu prodal a až do té doby využitelná výpomoc odjela. Ve vzduchu je cítit něco zvláštního... O práci se uchází mladý Mac, z nějž Mercy okamžitě vycítí, že je vlkodlak, a navíc ne nějak daleko od proměny. Když odchází domů, na svém pozemku u upírova mikrobusu objeví dva muže s Macem. Skrývá se. Postřehla, že jeden muž je vlkodlak, zrovna se začíná měnit. Muži se Maca snaží přesvědčit, aby odešel s nimi. Když se vlkodlak pod vlivem měsíce mění, Mercy nemá jinou možnost, pokud by nechtěla obětovat Macův život, a zastavuje jeho útok bleskovou proměnou v kojota a kousnutím do krku. Chvíli ji vlkodlak pronásleduje, ale nakonec zůstane bezvládně leže. Mrtvý. U mikrobusu stojí jen Mac. Mercy zkontaktuje Adama a odveze s Macem tělo do garáže. Od něj zjišťuje, že ho drželi v kleci a dávali mu ,,léky'' a drogy. Drogy ale na vlkodlak nepůsobí... Konečně přijíždí Adam a Mercy mu objasňuje situaci. Když přijme mladého vlka, zdá se být vše v pořádku, ovšem když se večer Mercy vrací domů, najde na verandě svého karavanu mrtvé tělo. Macovo tělo. Běží vedle domů k Adamovi... Je tam příšerná spoušť. Stříbrné střely, mrtví útočníci, velmi zraněný Adam. A jeho dcera Jesse zmizela. Adam se léčí a pak spolu s Mercy hledají Jesse. Jenže Adam zmizí taky, a tak je na Mercy, aby našla ty, co vyvinuli vlkodlačí ,,stříbrnou drogu'' a zastavila je. Kontaktuje proto maroka Brana a na pomoc dostává vlkodlaka Samuela, kterého milovala a velmi si s ním ublížila. Pomoc nabízí také Zee a Stefan (upírský majitel mikrobusu). Samuel znovu usiluje o kojotčino srdce a staví ji do nepříjemné situace. Příběh dostává spád a dokonce i zbytek smečky se přidává k záchraně svého vůdce...>>Mercedes Thompsonová
- Mercy, hlavní postava této série, je automechaničkou, kožoměncem (dokáže se porměnit v kojota)

>>Adam Hauptman
- Alfa vlkodlačí smečky kolumbijského poříčí (aneb smečky vlkodlaků v Tri-Cities) a Mercyin soused, kterého Mercy ,,přitahuje'' :)

>>Siebold Adelbertsmiter (Zee)
- Bývalý majitel Mercyiny dílny a fae kovu. Přátelí se s Mercy

>>Bran Cornick
- Marok vlkodlaků v Americe. Sídlí v Aspen Creeku, kde Mercy kdysi vychovávali vlkodlaci. Je otcem Samuela.

>>Samuel Cornick
- Samuel se kdysi v ucházel o Mercyino srdce, ona ho milovala. Zklamal ji ale svými důvody, a sám se stal důvodem, proč z Aspen Creeku odešla.
Patly-matly = můj názor
Měsíční píseň je perfektní kniha, u které jsem opravdu zůstala až do konce a hned, jak jsem dočetla v ebooku poslední větu, jsem bez váhání přepla na druhý díl. Prostě jsem nemohla počkat :D. Kniha má typický spád a zájem by mohla vzbudit i u starších věkových kategorií, než náctiletých, věřte mi. Znám MUŽE (fakt!), který si tuto knihu přečetl. Takal ji všude s sebou, pomalu i na záchod! A velmi si ji chválil.
No, jak už jsem zmiňovala, je skvělé, že nelpíme na ,,krásných, bledých a štíhlých'' (nemůžu si pomoci), nebo na klasických vlkodlacích, kteří jsou taktéž dokonalí, a že někdo má ještě dost fantazie aby to nenechal na nich, ale přidal si ještě fae a kožoměnce. Je mi jasné, že to asi nebude poprvé, co byli vpuštěni do knihy, ale s časovým odstupem se vše zdá být lepší, což? Jednoduše, Patricia Briggs mě nadchla touto sérií, a určitě budu pokračovat k sérii ,,Alfa & Omega'', která se týká spíše než těchto postav, tak Charlese Cornicka.


Co si myslím, že bylo dobře?

- Spád, spád a spád. Knížka mi spolu s příběhem utekla za velmi krátký čas (i když už přesně nevím za jak dlouho), hltala jsem ji nejen očima a nedokázala jsem se od poutavého příběhu odtrhnout.

- Hrdinům není nějakých sedmnáct, ale okolo třiceti let, a tak kniha postrádá ten ,,dětský nádech''. Nevím, jak vy, ale pro mě je to plus.

- Nic zde nepřipomíná ty ,,krásné, bledé, štíhlé'' bytosti, kterým se říká upíři. Já si upíry představuju i s mínusy. (I když Stefan není moc typický upír :D). A stejně tak vlkodlaci, nejsou úplně perfektní. Mají problémy se sebekontrolou a tak podobně.

- Takřka konečně noví tvorové, jako fae i kožoměnci, za to dávám vážně plus.

Co bylo podle mého špatně?

- Vzhledem k mým 100 procentům, jsem žádné to mínus vyšťourat nedokázala. Ale jo, moment! :D Dívka na obálce má trochu divný obličej. Výraz. Aaaa O.O... :D (Něco jsem sem napsat musela, ne?)

Hodnocení knihy: 100%Patricia Briggs se narodila roku 1965 v Butte, odkud se postupně dostala do Washingtonu. Svou spisovatelskou kariéru zahájila v roce 1990 a o tři roky později spatřil světlo světa její první román - Masques (Masky). Příliš velký úspěch ale neměl, a to se kariéře málem stalo osudným. Málem. Její druhý román, jménem Steal the dragon (u nás Riallina hra), měl už ale mnohem větší úspěchy a příznivé ohlasy. Za nějaký čas pracovala Patricia na vícedílných sériích. Ze začátku to byly dualogie, jako ,,dračí dualogie'' Dragon bones (Dračí kosti) a Dragon blood (Dračí krev), nebo ,,havraní dualogie'' - Raven's shadow (Havranův stín) a Raven's strike (Havranův útok). Pro nás je štěstím, že si autorka zakládá zvláště na tom, aby děj vždy ukončila a nenechala nás v dramatické situaci čekat na další díl, abychom zjistili, jak to tedy vlastně dopadlo. Později se tedy rozhodla ,,nepatlat'' se s vymýšlením vlastního světa a vsadila Mercedes Thompson do města. To byl asi, spolu s pozdější Alfou a omegou, její největší úspěch, co se spisovatelství týče...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NathMalorin NathMalorin | Web | 8. listopadu 2012 v 21:14 | Reagovat

Omlouvám se za to nulové odsazení obrázků od textu. Nějak mi to blbne, či co, protože jsem to čtyřikrát přenastavila a stále nic...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama