Rick Riordan - Proroctví (Bohové Olympu #1)

30. prosince 2012 v 21:04 | NathMalorin |  série ,,Bohové Olympu''
Obálky knihy..........
CZ (1) EN (2)

Jediná definovaná obálka v ČR....|| Původní obálka originálního vydání...|| Nakonec ovšem mají taktéž tuto....

Autor/ka: Rick Riordan
Ilustrace:
.............obálka -
  • EN v originále: Nezjištěno
  • EN 2 a CZ: Steve Stone
Vydalo nakladatelství: Fragment
Rok vydání v CZ: 2012
Rok vydání v EN: 2010
Překlad provedl/a: Dana Chodilová
Patří do série: Bohové Olympu
Hodnotím: 97%

Anotace:
Vítejte zpátky v Táboře polokrevných! Volné pokračování napínavé dobrodružné série Percy Jackson právě začíná! Do Tábora polokrevných přicházejí noví hrdinové Jason, Piper a Leo. Ale než se stačí pořádně rozkoukat, čeká je nebezpečná výprava, vedená záhadným proroctvím. A podaří se při tom všem vypátrat i Percyho Jacksona, ztraceného hrdinu? Není tak zlé probudit se v autobuse cestou na školní exkurzi mezi svou dívkou a nejlepším kamarádem. Pořádný malér ale je, když spolužáky nepoznáváš, nevíš ani, kdo jsi sám, a netušíš, jak ses tam vůbec ocitl! A to všechno je jenom začátek, protože na výletě v Grand Canyonu se začnou dít vážně strašlivé věci…

Děj? Recenze? Autor? Spoilery a takové ty moje kecy? Jo ták, schované pod perexem...


Warning: Neprozradím celý děj a zápletku, ale následující text může obsahovat náběh do spoilerů, či něco, co byste si možná chtěli přečíst sami...

Jen si představte...
Probudili jste se v autobuse plném teenagerů. Jako vy. Vedle vás sedí fakt hezká holka, co se na vás sympaticky tlemí a kluk, sršící nejen přiblblými vtípky, ale taky neustálým hyperaktivním kecáním. Ještě lépe. Nevíte....kdo jste, kdo jsou oni, kde jste a proč tam jste. Neznáte nikoho, včetně sebe.
Právě jste se ocitli na pozici Jasona, kterou tento příběh začíná. Po takovémto probuzení je trochu problémem přesvědčit ony dva přátele, že vážně nevíte, co se tady děje. Zvlášť, když vám do ucha řve poupravený megafon trenéra Hedge, vedoucího téhle exkurze. Kam? Do Grand Canyonu.
Pomalu zjišťujeme, že Jason už tři měsíce studuje na škole Wilderness pro beznadějné případy. Leo, ten roztěkaný kluk, utekl šestkrát z domu a krásná Piper ukradla BMW. Tedy, přemluvila dealera, aby jí ho půjčil...
Nahoře na Grand Canyonu mu již přátelé věří. A hádají se, co s tím dělat. Přeruší je ale Dylan, jeden z ,,okouzlujících'' kluků ve třídě, protože vyšlo na něj, aby byl s Piper ve dvojici při vyplňování papíru s otázkami ohledně exkurze. Piper se to příliš nelíbí, ale co se dá dělat. Když se ale za chvilku promění v bouřkového ducha, zavře na lávce jen tuhle trojku spolu s trenérem Hedgem a snaží se je zabít, už tak neodolatelný není. Mezitím Leo dál referuje Jasonovi, co že je vlastně tohle vše zač. Jason si všímá, že Hedge se nechová úplně tak, jako by tam chodil už tak dlouho, a napadá ho - co když mám pravdu a ostatní si pamatují bůhvíco...? Než se ale Hedgea stačí na něco zeptat, Dylan zahajuje útok a trenér odhaluje svou pravou tvář. Či spíše, pravý zadek - je to satyr. Piper se málem zřítí do kaňonu a Hedgea bouřkoví duchové odnesou, ale tři mladé polokrevné zachraňuje vůz z tábora polokrevných spolu s Annabeth a Butchem (syn Iris).
Přicházejí do tábora a v podstatě vzápětí se Leo stává určeným - synem Héfaista. Nutno podotknout, že Jason projevuje občasné vzpomínky, jako třeba, že věděl, že ty přízraky tam byli bouřkoví duchové, či poznal Héfaistův znak. Vzpomíná si ale na římské verze spíše než na řecké...
V táboře polokrevných zrovna působí jakési ,prokletí', protože Beckendorfův kovový drak po jeho smrti nikoho neposlouchá a působí jen problémy. Je téměř neodchytitelný. Ale ne pro někoho, jako je Leo. Zjišťuje, že jeho odolnost a schopnost vyvolat oheň není obyčejná. Je plánována výprava pro naši trojici (tedy krom toho, že Annabeth a její tým stále hledají pohřešovaného Percyho... Ano, Percy zmizel.) Proto se vydává chytit a opravit draka. K jeho zklamání drak ale nemá křídla. No nic. Oprava se mu povedla a vrací se. Objevuje ale BUNKR9. Místo v lese, které sloužilo jako válečná základna. Nachází tam křídla, takže je přimontuje k drakovi, kterému dal jméno Festus, a konečně se vrací do tábora.
Výprava může vyrazit. Moment, ještě k táborovému ohni - Piper se stává určenou, dcerou Afrodity.
Na drakovi postupují směrem do Chicaga, ale po cestě je potkává spoustu strašlivých situací - Boreás a jeho dcera Chióné, k nimž přišli pro radu, si z nich plánují udělat ledové sochy, společnost Monocle Motors ve starém skladišti... Monocle Motors? Kyklopové. Další na řadě je Médea se svým obchodním domem a zálibou ve smrti mezi přáteli a Midas se zlatým dotekem. Další a další strasti překonávají a konečně se dostávají blíž k jejich problémům a Jasonově mysli. Strhla se bitva se samotnou zemí, Gaiou. Mají tři polobozi šanci zvítězit?

.>>Jason Grace
............Jupiterův syn. V tomto díle má amnézii, protože mu Héra sebrala vzpomínky. Snaží se je znovu najít. Je bojovný a vnímavý a je celkovým vůdcem výpravy. Jeho zbraní je římská mince, když ji vyhodí do vzduchu, stává se z ní zlatý meč.
.>>Leo Valdez
............Sympatický potomek Héfaista. Snaží se začlenit do společnosti svým přiblblým humorem. Je ohňonoš - odolný proti ohni a dokáže ho vyvolat. Bojuje hlavně svým ohněm a používá vychytávku - opasek, ze kterého může vytáhnout téměř cokoliv.
.>>Piper McLean
............Dcera Afrodity, která se snaží nepůsobit příliš krásně. Nedaří se jí to. Je důležitým aspektem celé této výpravy. K boji používá dýku jménem Katoptris, která kdysi patřila Heleně Trojské.
.>>Festus
........Bronzový drak, kterého spravil a pojmenoval Leo, aby měli dopravní prostředek. Festus znamená latinsky ,štěstí'.Ech a uf, tedy můj názor...
Rick mě opět nezklamal. Ta jeho vlastnost strčit humor do každé situace... Ano, na tom je kniha založena. Spolu s akci a překvapivými zvraty. Po cestě stránkami se stalo pár věcí, které... bych nečekala. Když jsem četla Percyho, byla to opravdu dokonalá kniha plná všeho, co si jen můžu přát. Říkala jsem si, zvlášť po těch ,normálních' recenzích na kroniky Cartera Kanea (doufám, že jsem to nenapsala blbě), že na Perseuse Jacksona prostě nic nemá. Ale... asi ano. Nebylo to lepší než Percy, ale skoro se mu to vyrovnalo. Na jednu stranu mi klasická parta Percy, Annabeth, Grover/Tyson chyběla, na stranu druhou jsem ale ráda, že je vystřídal někdo tak dobrý, jako Jason, Leo a Piper. Jason měl asi představovat jakousi hlavní roli, ale mě je nejsympatičtější Leo, díky jeho vtípkům, blbostem... díky jeho kapitolám byla kniha hned lepší.

Co teda bylo dobře?
- V první řadě musím znovu zmínit vtip. Humor knize nechyběl. Skutečně :D.
- Akce rozhodně taky ne. To jelo, až jsem si odřela mozkové buňky.
- Jako většinou, chytlavost za své nevzala. Oči prostě nešly odlepit, pokud bych si je nechtěla oddepilovat...

A co nebyl zrovna dobrý tah?
- Piper se rozhodně nezačala projevovat na začátku. Ta její ,zrada', kterou zmiňovala snad v každé druhé kapitole....
- Překladatelka celkem... podělala překlad názvu. Za a, Heroes of Olympus - hrdinové Olympu. Za b, The Lost Hero znamená přece něco absolutně jiného, než ,Proroctví'. Konkrétně ,Ztracený hrdina'.

Hodnocení: 97%
Rick Riordan se narodil 5. června 1964 v San Antoniu (Texas). Studoval University of Texas a patnáct let se učil na státních a soukromých školách poblíž Kalifornie a San Antonia. Napsal detektivní sérii Tres Navarre, sérii Percy Jackson and Olympians, Heroes of Olympus a naposledy pracoval na sérii The Cane Chronicles. Podílel se na editacích knihy Demigods and Monsters, což je vlastně souhrn jakýchsi esejí o knihách, ve kterých můžeme naleznout Percyho Jacksona. Pomáhal se sestavením dějové linie pro sérii The 39 Clues a napsal první z deseti knih v této sérii - The Maze of Bones. Aktuálně žije se svou ženou a dvěma syny v San Antoniu. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 laurdes laurdes | Web | 27. ledna 2013 v 22:10 | Reagovat

Řekla bych, že překladatelka měl ak tomuto kroku nějaký důvod. Nezatracuj ji. I když já bych u Heroes of Olympus také radši viděla ty hrdiny :)

2 NathMalorin NathMalorin | Web | 28. ledna 2013 v 18:30 | Reagovat

[1]: No dobře, dobře. Jsem rýpal :) Ale hrdinové jsou prostě... něco JINÉHO než bohové. A Rick měl taky svůj důvod to tak pojmenovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama