Rick Riordan - Neptunův syn (Bohové Olympu #2)

27. ledna 2013 v 14:19 | NathMalorin |  série ,,Bohové Olympu''
To jsem přesně celá já. Psát recenzi, zatímco jsem přečetla dalších bůhvíkolik knih...

Obálky knihy - CZ (1) a EN (2)
Konečná obálka v ČR || Obálka původního vydání v Americe || Konečné vydání Ameriky - jako naše.

Autor/ka: Rick Riordan
Ilustrace:
.................obálka -
  • EN v originále: Netuším
  • CZ a EN 2: Steve Stone
Vydalo nakladatelství: Fragment
Rok vydání v CZ: 2012
Rok vydání v EN: 2011
Překlad provedl/a: Dana Chodilová
Patří do série: Bohové Olympu
Hodnotím: 90%

Anotace:
Ztracený Percy Jackson se vrací zpět! Ztratil však paměť a neví, kdo je, odkud přišel a jaké je jeho poslání. Z hlubokého spánku se probudil u vlčice Lupy, která jej poslala do Tábora Jupiter, římské obdoby Tábora polokrevných. Všichni kolem ho považují za syna boha Neptuna, římského boha moří. Společně se dvěma členy tábora je vyslán na Aljašku. Podaří se jim osvobodit boha smrti Thanata, kterého uvěznili obři? Jaké další nebezpečí čeká Percyho, kterému se během cesty začíná vracet paměť?

Děj, recenze, postavy a autor... No jednoduše řečeno - pod perexem. Jak jinak.

Ty ženské s hadími vlasy už začínaly Percyho vážně štvát...
Hned na začátku knihy se setkáváme s postavou Percyho. Pronásledují ho tři gorgony. Je podivně netknutelný, jako s nějakým neviditelným brněním, ale netuší proč. Netuší vlastně téměř nic. Není schopen gorgony zabít, protože se jako nestvůry okamžitě vrací z Tartaru a vzdorují jeho zoufalým a celkem úspěšným pokusům je zabít. A že jich je.
Jeho moc ho přitahuje k vodě, San Franciskému zálivu, od kterého je kus cesty. Zároveň ho ale cosi neznámého navádí do tábora Jupiter. Rozhodne se (proč by ne) následovat tento instinkt a dostává se k bráně, kde mají dva polokrevní hlídku. Hazel a Frank. Stávají se z nich přátelé. Ještě než ale Percy vkročí do tábora, stará otrhaná žena žádá, aby ji tam vzal - gorgony by ji sežraly. Percy po zaváhání poslechne, a ještě na Tibeře, která je skutečnou branou, jako sám vrch polokrevných, se stařena mění v bohyni Héru. Dává Percymu možnosti, ten nakonec vkročí do Tibery a smyje ze sebe Achillovo prokletí.Mapka tábora Jupiter A k tomu ještě opět utopí a rozpráší gorgony ''vodními pěstmi''.
V táboře nevidí příchod Neptunova syna (jak ho určili) zrovna v nejlepším světle. Vede ho Reyna, která okamžitě Percyho poznává. Zničil jejich lázně - její a sestry Hylly. Percy si ale skutečně na nic nevzpomíná, a tak nemá důvod, proč ho trestat. Přijímají ho tedy do tábora, do neslavné páté kohorty, k Hazel a Frankovi. Potkává Nica, ten ale nedává najevo, že by ho znal. Percy si také všímá toho, proč nemají Římané Neptuna v lásce - rozhodně nemají v lásce moře.
Organizuje se - podle proroctví - výprava na Aljašku. Je totiž třeba zničit tam pár nepřátel. Vyráží samosebou Percy, Hazel a Frank. Po cestě toho, ostatně jako vždy, zažijí až až. Percymu se pomalu vrací paměť. Slepý Fíneás a harpyje? Amazonky a Arion? Hazelino prokletí, či Frankův dar? Rozhodující bitva, která změní chod dějin? A mají na to, aby zvítězili a spojili síly polokrevných a bohů?

Harpyje Ella
>>Percy Jackson
..........Náš mladý polokrevný. Graecus. Syn Neptunův. Má mnohé za sebou. Vzpomene si na to vůbec?

>>Hazel Levesqueová
..........Plutonova dcera. Ráda kreslí a miluje koně. Nese na svých bedrech prokletí ve formě bohatství. A ne vždy je to tak dobré, jak to zní.

>>Frank Zhang
.............Celkem neschopný Martův syn. Tedy, to si o sobě myslí. Protože dar, který nese na bedrech on, je v mnoha ohledech neporazitelný.
Takže názor...
Asi je dobře, že píšu s odstupem. Byla jsem totiž naladěná až příliš na Řecko a přechod k Římanům se mi příliš - pocitově - nelíbil. Ale byli skvělí. Trošku víc mě bavilo Proroctví. Rozhodně bych se neztotožnila s Frankem. Byl mi prostě nesympatický - neporazitelný, fantastický, nejlepší, nejdokonalejší a nejhrdinnější (to má bejt přece Percy! :D). Percyho kapitolky mi to ale vynahradily, a samozřejmě - Hazel byla taky skvělá. Celý ten námět, Gaia, místa za bohy... To se Rickovi povedlo. Ani dobrodružství nebyla k zahození. Kniha byla téměř tak dobrá jako Proroctví s jeho 97 procenty. Dvě procenta jsem strhla za celkový dojem z některých pasáží a za Franka. A taky trochu za konec :D

Co se tedy povedlo?
- Příběh. Zvraty, akce, spád... Vážně to svištělo, tedy alespoň většinou.
- Nevím, proč to pokaždé zmiňuju. Asi proto, že to nikdy nechybí. Samozřejmě - chytlavost. Kdybych chtěla knihu pustit, musela bych si od ní oddepilovat ruce.
- Chválím překladatelku. Koneckonců - tady se ale ani nic podělat nedalo.

Trošku špatně bylo...
- Nojonojo. Frank.
- No... já... vím, že by bylo moc předvídatelné to udělat, ale.... na konci by se mi víc líbilo, kdyby Percy bojoval po boku taťky :D
- Myslím, že tolik k mínusům. Líbila se mi.

Hodnocení: 95%Rick Riordan se narodil 5. června 1964 v San Antoniu (Texas). Studoval University of Texas a patnáct let se učil na státních a soukromých školách poblíž Kalifornie a San Antonia. Napsal detektivní sérii Tres Navarre, sérii Percy Jackson and Olympians, Heroes of Olympus a naposledy pracoval na sérii The Cane Chronicles. Podílel se na editacích knihy Demigods and Monsters, což je vlastně souhrn jakýchsi esejí o knihách, ve kterých můžeme naleznout Percyho Jacksona. Pomáhal se sestavením dějové linie pro sérii The 39 Clues a napsal první z deseti knih v této sérii - The Maze of Bones. Aktuálně žije se svou ženou a dvěma syny v San Antoniu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NathMalorin NathMalorin | Web | 27. ledna 2013 v 16:18 | Reagovat

Poněkud kratší recenze, než mívám, ale což. Snad to vystihuje.

2 pursim pursim | Web | 30. ledna 2013 v 19:39 | Reagovat

máš hezký  blog :)

3 NathMalorin NathMalorin | Web | 31. ledna 2013 v 18:07 | Reagovat

[2]:
Děkuji(poněkud... ále nic).

4 Lory Lory | Web | 19. července 2013 v 18:25 | Reagovat

Hezký článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama