Tři sta proti tisícům... (Fotografias)

19. února 2013 v 19:28 | NathMalorin |  Jedna tady, jedna tam...
Zdravím.
(Pokud nechcete číst zbytečné kecy, vězte, že tohle je příběh o bitvě u Thermopyl, a přesto, že je to tak dlouhé, je to doprovodný text ke dvěma fotografiím, které jsou dole.

Dnes jsem zde, abych vám pověděla příběh z antického řecka.
Příběh beznadějný, pln pocitu smrti.
Kdysi, v těch dávných dobách, žil král Leonidas. Byl králem Sparty, proto žil jen tak poklidně, jak se v těchto končinách dalo. Sparta ležela na jihu Peloponésského poloostrova v Lakónii. Byla nejbojovnější zemí široko daleko, jejím mužům se v statečnosti nikdo nevyrovnal. A přece se pokusil.

Řecké společenství bylo na pokrajích občanské války - Sparty proti Athénám.
Bylo jaro. Pro krále Xerxa to bylo tou nejvhodnější příležitostí, podmanit si Sparťany i Athéňany a přidat je ke svým perským zemím. Peršané proto podnikali neúspěšná tažení do řecka. Pojí se sem také bitva u Marathonu - známa běžcem ke smrti.
Celá perská armáda včetně lodí prý měla pět milionů mužů.
Leonidas byl mistrem boje, Athény svou strategii měly po své bojovné bohyni. Proto bylo dohodnuto, že bránit se Řecko bude v Thermopylské soutěsce první obranná linie. Jen těžko můžeme hledat vhodnější místo k obraně. Soutěska byla na obou koncích tak úzká, že by jí projelo jen na jeden vůz.
Xerxes do Thermopyl přiváděl krom svých mužů také perské Nesmrtelné. Byly to stvůry z Tartarských hlubin, které pro vítězství povolal. Leonidas odrazil úspěšně obě jednotky. Poprvé a naposledy, snad jim bohové přáli, Leonidaovi vyšla taktika hraného ústupu. I semkli se pak Řekové do své formace a drtivým útokem zahnali Peršany.
Nahlédněme do krátkého příběhu Efialta. Zrada, jež vykonal, byla strašlivá. Prozradil téže noci Peršanům existenci tajné stezky přes pohoří, a tak stanuli na druhém konci průsmyku.
Leonidas, jehož armáda až doteď čítala asi sedm tisíc mužů, zachránil je a zůstal k obraně se třemi sty vojáky. Učinil slib, že živ Thermopyly neopustí, a při jeho dodržení padl.
Peršané v bitvě utržili takových ran, že Řekové je později porazili a radosti z vítězství málo nebylo.
Tak Leonidas se se svými třemi sty obětoval pro Řecko.

V bitvu nastoupili proti přesile.....


A přesto, že Persie vyhrála.... zvítězil Leonidas.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Manon♥ Manon♥ | Web | 19. února 2013 v 21:59 | Reagovat

Ahoooooooooj,Ty fotíš?...A jo vlastně,se mi to nějak vytratilo z paměti,promiň.

Fotky jsou dobrý! :) Jenom u tý první ybch ti vytkla to,že to není zaostřený!Ale nenech se ode mě buzerovat! :'DDD

2 NathMalorin NathMalorin | Web | 19. února 2013 v 22:35 | Reagovat

[1]:
No... dlouho jsem nic nepublikovala - mám toho nafoceno jak Everest, ale jsem příliš líná na to, abych fotky zmenšila a přidala... :)

Díky... je to foceno mobilem, obě, protože mi byl jaksi odebrán foťák (ve sněhu jsem ztratila baterku...). Na neurčito. Takže buzerace oprávněna.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama